החיים בקרב שבט ציידים לקטים | יום ו׳, 22.11.19 בשעה 10:00 | מרצה: חגית גפן

FSYQ8KW6EI
אזל המלאי
פריט זה ניתן על ידי קרדיטים.
לחצו על "הוספה לעגלה" להמשך
אזל המלאי עבור /
ללכת רחוק ולהתחבר לעצמי - החיים בקרב שבט ציידים לקטים בטנזניה: הסיפור המלא של שבט ההדזבה
שבט הדזבה הוא מהשבטים האחרונים בעולם המשמרים מסורת בת אלפי שנים. השבט חי ליד אגם אייסי שבצפון טנזניה ונודד בעקבות הגשמים ומקורות המים. הגברים צדים בעלי חיים בעזרת חץ וקשת, בעוד הנשים מלקטות פירות ושורשים. בעקבות צמצום שטחי המחייה שלהם ושינויי האקלים, השבט נמצא בסכנת הכחדה חמורה ונותרו ממנו פחות מ-700 איש.

חגית גפן, מדריכה ותיקה ב״עולם אחר״ הגשימה חלום וחיה איתם במשך חודשיים (בלתי נשכחים). במפגש חגית מספרת על מנהגי השבט ועל היחסים בין המבוגרים לילדים ומספרת כיצד בונים מחסה מענפים ואיך צדים בבונים בלילה.

חגית גפן
בעלת תואר שני בזאולוגיה ואקולוגיה. כחלק מלימודיה עשתה מחקר על  האקולוגיה, הביולוגיה והתזונה של הצבי הא"י ברמת הנדיב.
עצם היותה אישה-חוקרת בין גברים-חוקרים הביא למחקר נקודת מבט חדשה על תפקיד הנקבות בעדר ושינה את התפיסה שנלמדה עד אז, שאמרה כי הזכרים הם שקובעים את מהלך ההזדווגות. על כך כתב פרופ׳ יורם יום-טוב בספרו: ״בשנת 1994 הסבה חגית גפן את תשומת לבי לתופעה שהבחינה בה ברמת הנדיב. מיקום הטריטוריות אכן "מוכתב" לזכרים על פי כמות המזון ואיכותו וכל זכר ממתין בטריטוריה שלו לנקבות. אבל הנקבות הן שבוחרות לאיזו טריטוריה להגיע וכמה זמן לשהות בה. ההזדווגות אינה מתקיימת עד שהנקבה מתרצה, כלומר, הנקבות הן הצד הקובע בתהליך הרבייה. סיפור זה מדגים שפרשנות לתוצאות מדעיות עשויה להיות מוטת זוויג (של החוקר)".
מדריכה מנוסה בטנזניה, קניה ודרום אפריקה.
היתה חלק מצוות ״מלכת המדבר״ שהוביל טיולי העצמה לנשים.
במהלך הטיולים, חשוב לה להראות למטיילים תרבויות אחרות, טבע והבנה כי אנחנו חלק ממארג חיים גדול עליו חשוב לשמור.
היא מרגישה כי השבטים הקדומים באפריקה מציבים לחברה המודרנית מראה דרכה אפשר ללמוד על התרבות שלנו. זו הסיבה שבחרה לחיות בקרב אנשי שבט הדזבה בטנזניה - שבט ציידים ולקטים בן אלפי שנים המשמר את התרבות והמסורת הייחודית לו גם בימינו.
היום, מנכ"לית ארגון "הרשת הירוקה" העוסק בחינוך לקיימות.
x

#{title}

#{text}

#{price}